Jūsų klausimai modelinui (DUK)

Kas mėnesį sulaukiu bent kelių klausimų į savo el. paštą apie modeliną. Deje, bet dažniausiai tie klausimai gudresni nei aš 😀 Pastebėjau, kad per mažai tobulėju. Nes atradus savo mėgiamą taktiką, nustojau domėtis kažkuo papildomai. Galiausiai ta pati taktika kiek pabodo ir modeliną visai apleidau. Bet esant klausimam, o ir pačiai toks tarsi poreikis kažką daugiau išmėginti atsirado. Nusprendžiau pasidalinti dažniausiai jūsų užduodamais klausimais. Tiesa, į kaikuriuos iš jų dar tik ieškosiu atsakymų. Jei gali man padėt, arba pati turi klausimą modelino tema – drąsiai rašyk man į elektroninį paštą draugena@gmail.com
P.S. aš nesu profesionalė, esu savamokslė, kuri stengės per daug neišlaidaut savo hobiui, todėl nepirkau nei įmantrių formelių, nei minkymo mašinų, kepimo orkaičių ir kitų pirkinių kurie nebuvo privalomai reikalingi, kad kažką gražaus nulipdyt. Būtiniausiai man reikalinga tik Fimo kepamas modelinas ir vienas įrankių komplektas.
Visgi, gal laikas ir man kiek patobulėt ir žinių įgauti 😀 Ir modelinas kampe numestas pažiūrėsiu ar neužstengo 😀 Kai pradėjau kurt modelinu, mažai lipdytojų tebuvo, o dabar matau, kaip gražiai jom sekas, reiktų ir man išmokt kažko naujo 😀 Taigi, kartu su jumis pradedu naują iššūkį modelino paieškose 🙂 Rašyk į mano el paštą, jei nori, kad atkreipčiau dėmesį ir į tave dominančią temą 😀 draugena@gmail.com

 

1. Ar prekiaujate įrankiais modelinui apdirbti?

Šiuo metu modeliną apdirbti skirtais įrankais neprekiauju.

 

2. Lipdant modelino lapelius ir ant jų norint patupdyti modelino boružėlę. Ar modelinas su modelinu sulimpa ar reikėtų tą boružėlę dar klijais patepti? Ar galima prie modelino priklijuoti nemodelino detalę?

Pradžiai siūlau gamint be jokių papildomų klijų. Asmeniškai aš jų nesu naudojus. Modelinas su modelinu sulimpa, tiesiog paspausk, ar kokio įrankio pagalba suliek abu modelinus ties detalės pagrindu, tegul dalys sulimpa ir be klijų pagalbos. Svarovski akutes taip pat tiesiog kiek įspausdavau į dar nekeptą modeliną ir kepdavau kartu su visu nulipdytu darbeliu. Tačiau įspaudžiant ne modelino detalę, reik atkreipt dėmesį, kad ją būtų galima drauge kepti, kad ji nebijotų karščio. Kita vertus, žinau modelino lipdytojų, kurios naudoja tarkim „fimo liquid“. Su juo galima papildomai paklijuot atsikišusias modelino dalis arba padaryt tokį tarsi stiklo efektą ant darbelio. Šie klijai tinka, jei nepavyksta detalės įspaust, įliet natūraliai. Bet daugiau apie šiuos klijus negaliu papasakot, nes nesu pati jų mėginus.

3. Kas yra hardening gelis ir kam jis reikalingas? Ar jį reikia turėti?

Turėti jo tikrai nebūtina. Aš nesu turėjus. Bet jums uždavus klausimą ir pasidomėjus, jau mąstau šį gelį nusipirkti 🙂 Išbandžius apie jį parašysiu daugiau 😀

4. Kaip jūs kepate savo darbelius? Prisižiūrėjau visokių variantų, bet įdomu kaip jūs tą darote. Girdėjau, jog reikia uždengti kepamus darbelius. Vieni kepa ant pvz. keramikinės lentelės, kiti deda į aliuminio folijos dėžutes. Įdomi jūsų nuomonė ir patirtis.

Kepu modeliną, pasidėjus jį ant kepimo popieriaus, bet tai nėra būtina, gali kaip tau patogiau. Manau galima ir tiesiai ant kepimo skardos kepti ( bet man kažkaip maloniau, švariau tarsi, kai pasitiesiu. Dekoruotus stalo įrankius kepu jau įkaitusioj iki 110’C orkaitėj su funkcija , kad keptų iš abiejų pusių. Aš kepu 10 min. ( iškepus pradarau orkaitės dureles ir palieku lėtai vėsti ). Ant pakuotės rašo 30min. kepti, tačiau to reikia didesniem darbeliam. Tad atsižvelgdama į darbelį ir savo orkaitės galimybes orientuojies laiką ( tarkim apsuktą mažą stalo įranki kepu 10 min, o 3D paveiksleli darydama, ar puošdama didesnį įrankį kepu jau 15 min.) Pasibandyk ant savo darbelių, nes ir orkaitės skirtingos. Tikiuos kuo greičiau rasi tinkamą kepimo variantą.

 

5. Kaip modelinis draugauja su alkoholiu? Esu mačiusi, jog naudojant purškiamą alkoholį išgaunamos visokios spalvos. Ar jūs naudojate tokią techniką?

Waw, įdomu, apie tai nesu girdėjus. Jei yra panelių žinančių, prašau rašykit draugena@gmail.com ir jūsų atsakymą patalpinsiu čia 🙂 Pažadu ir pati išmėgint šią techniką ir ją aprašyt modelinas.lt bloge 🙂

 

6. Kokiais dažais galima dažyti modeliną? Ar esate bandžiusi perkelti paveikslėlį ant modelino?

Deje, bet nesu bandžius nei dažyt modelino nei perkelt paveikslelio 🙂 Bet manau reikėtų kada pamėgint ir man, nes šių klausimų sulaukiu vis dažniau 🙂 O ir pačiai daros vis įdomiau 🙂 Jei šia tema yra žinančių daugiau, būsim dėkingos, jei parašysit man į el. paštą draugena@gmail.com

 

7. Šlifuojate, poliruojate savo darbelius rankomis ar turite tam reikalui skirtą mašinėlę? Mačiau, jog tokių yra.

Savo darbelių nešlifuoju, nebent dar neiškeptą atsargiai „paglostau“ pirštu, kad atspaudų neliktų. Anksčiau, kai darbeliai nesigaudavo taip gražiai – bandžiau pašveisti švelniu švitriniu popierium, bet liko maži dryželiai.

 

8. Sugalvojau atrakciją vaikam – dekoruosim stalo irankius su modelinu. Patarkit, kokius stalo įrankius rinktis, kad prisikabintų ir laikytusi modelinas.

Labai šaunią atrakciją vaikam sugalvojot. Nesvarbu kokius stalo įrankius pasirinksit, prie visų taip pat limpa modelinas. Tiesa, nesirinkit plastmasinių įrankių, nes orkaitėj jie gali deformuotis nuo karščio. Svarbu įrankius glaustai aplipdyti modelinu, kad ties esančiais oro tarpais darbelis neskiltų. Taip pat svarbu pasirinkt tinkamą kepimui modeliną (siūlau pirkti kepamą Fimo soft modeliną).

9. Koks modelinas tinkamiausias norint lipdyt su vaikais.

Fimo soft, kepamas, aukščiausia kokybė, minkštai minkos, gražios spalvos.
Galima pirkt tokį modeliną, kaip kad ankstesnių laikų plastelinas – jis pigus, nekepamas ir nedžiūstantis, tačiau lengvai minkomas. Apie šį modeliną daugiau straipsnyje “modelino pradžiamokslis”
Taip pat galit išmėginti ir naminio modelino gamybą namuose. Tai toks paprastas, nebrangus, džiūstantis modelinas, išties labiausiai tinkantis vaikam žaisti. Šiuo modelinu stalo įrankių nepapuošit, bet vaikam pažaist turėtų tikti 🙂 daugiau apie tai straipsnyje “modelino gamyba”.

 

10. Ar įmanoma modelinu apdirbti plastiką? Vaikui darželiui reikia pagaminti kalėdinį žaisliuką, tai sumąsčiau plastikinį, dekupažui skirtą burbulą apdirbti.

Manau kad neišeis plastiko apdirbti. Kartą bandžau plastikinį nuotraukos rėmelį modelinu išpuošt ir kartu kept, bet kepdamas orkaitej tas plastikas deformavosi.

 

11. Kiek man reiktų modelino 4 įrankiam papuošti?

Manau pakaktų dviejų ar trijų spalvų fimo kepamo modelino po 57gr.

 

12. Kaip nuslopinti per ryškią modelino spalvą? Kaip išgaut pastelinę?

Jei nepavyko nusipirkti norimo šviesumo modelino, spalvą galima slopinti į modeliną įminkant balto modelino.

 

13. Iš pradžių išsikepiau šaukstelį vien su pagrindu, o tada toliau dekoravau jau ant kepto pagrindo. Praėjo pora dienų ir žiūriu, kad mano geriausiai pavykęs darbelis pradėjo byrėti, ką padariau ne taip? Nereikėjo gal lipdyti ant kepto pagrindo?

Taip, manau padarei klaidą išsikepdama pagrindą, o vėliau užlipdžius papuošimus ir vėl kepdama. Modelinu papuoštas stalo įrankis kepasi tik vieną kartą. Pakartotinai jo kepti nebegalima. Kitą kartą pasigamink pagrindą ir ant jo iškarto lipdyk ir tik pilnai baigus dekoruoti gali darbelį kepti. Žinoma tavo mintis suprantama 🙂 Tikiu, kad paprasčiau, kai pagrindas jau iškeptas, bet taip daryti negalima, nes pagrindas perkepa ir gali tapt trapus, o papuošimas sunkiau prilimpa, prie iškepusio pagrindo ir gali greitai atkibti. Tikiuos, pirmas, kiek prisvilęs blynas, nepradangins noro teisingai pasipuošt stalo įrankį 🙂

 

14. Gal teko naudoti fimo laką darbeliams lakuoti? Galbūt darbeliai tuomet tampa tvirčiau sulipinti?

Fimo laką naudojau tik minions žmogeliuko akiniui palakuoti. Dar būdavo, kad naudodavau paprasčiausią permatomą nagų laką 🙂 Bet asmeniškai man nepatiko lakuot darbelių (na, gal reikėjo taip greit lako nenumest, gal nuomonę pakeitus būčiau). Visgi, lakas nuo karštos arbatos, ar šiaip dėvint gali apsilupinėt ir darbelis gali tik blogiau dėl to atrodyt. Aišku gali pabandyt, gal tau visai patiks 😉 P.S. man tai be lako ir be jokių klijų ant pagrindo gerai laikos paveiksleliai. Gamindama tiesiog stipriau juos įspaudžiu. Nors tikrai yra modelino lipdytojų, kurios naudoja klijus, tik nepamenu jų pavadinimo, aš nesu jų naudojus.

15. Jei darbelio iki galo nebaigiau, kaip jį reik laikyti, ar galiu pabaigti kitą dieną, su juo nieko neatsitiks?

Jei darbelio iki galo nebaigi, tai tiesiog padėk jį ant švaraus pagrindo (balto lapo) ir uždenk (švaria maistine plevele), kad dulkė kokia nenukristų 🙂 Štai ir viskas, sekančią dieną drąsiai galėsi tęsti darbus.

 

16. Pabandžiau dekoruoti šakutę. Kaip ir viskas gavosi, tik kai iškepiau kai kurios spalvytės pakeitė savo spalvą. Pasidarė kaip tokios skaidrios spalvos. Čia normalu? Ir dar klausimėlis kilo, kokio kietumo turi būti iškepęs? Nes pas mane jis nelabai kietas, dukrytė jį iškart atkando 🙂 Gal jo nedakepiau? Ar temperatūrą didnint reikėjo?

Modelino spalvos ir tekstūra tarsi pasikeičia iškepus. Bet nežymiai. Jei pasikeitimas išties žymus – greičiausiai ant pakuotės buvo užrašas “efect”. Šis užrašas reiškia, kad modelinas turi kažkokį efektą, o koks jis, teks pasigilint 🙂 Galbūt modelinas tampa matinis, šviečiantis tamsoj, ar turi blizgučių. Iškepto modelino atkąst tikrai negali gautis. Iškeptas ant stalo įrankio jis turi būt tvirtas. (O kepami auskarai, tarkim gėlytės, jau turėtų gautis ne tik tvirti bet ir kiek lankstųs). Man labai tvirti darbeliai gaunas, kepu 110’C jau įkaitintoj orkaitėj 10 min, įjungus kepimą iš viršaus ir apačios. Kai iškepa, darbelių neskubu išimti, tiesiog išjungiu orkaitę ir praveriu orkaitės dureles, bei palieku darbelius natūraliai atvėsti. Gali bandyt šiektiek padidint temperatūrą ir truputį ilgiau kepti. Dažnai mūsų orkaitės šiek tiek skirias ir tuo pačiu darbeliai kepas kiek kitaip. Kitos lipdytojos būna kad stebis, jog man darbeliai taip greitai iškepa. Darbelis netvirtas gali gautis ir dėl to, kad nepakankamai tvirtai jį lipdydama prispaudei. Svarbu tvirtai apsukti aplink stalo įrankį, kad nesigautu oro tarpelių. Ir paveikslėlius, įrankiu, ar kokiu mažu kočėliuku, įspausk į modelino pagrindą tvirčiau, tuomet tikrai turi gautis labai patvarus rankdarbis. Sekmes 😉

 

17. Kelis kartus ėmiausi pažaisti, bet darbai neatitiko mano lūkesčių ir vėl padėjau. O šią sav. taip norisi paminkyt….tad pasiėmiau
Ber turiu bėdą. Jis trupa  kalbu apie fimo soft, vieni pirkti seniau, kiti neseniai, originalios pakuotės naujos ir nešyla tarp rankų, o trupa, jei pabandau pakočiot lūžta. Neradau ant pakuotės jokio galiojimo laiko info.
Ar jis sensta, ar dar galiu kažką jam padaryt. Ačiū labai už atsakymą.

Jei modelinas trupa, jis tikrai perdžiūvęs (taip gali atsitikt dėl jo senumo, nesandaraus laikymo, arba jei anksčiau jis jau buvo minkytas). Galbūt dar prieš nusiperkant, kur sandėliuose ar parduotuvės lentynose metų metus išstovėjo. Kelis kartus ir aš su tokiu dirbau – dirbt įmanoma, tik reikia kantriai ir ženkliai ilgiau modeliną minkyt ir šildyt tarp rankų. Pirma tarp rankų pašildyk gabalėlį modelino ir paskui po truputį trupink, šildyk, minkyk ir pajausi kaip trapus modelinas daros panašesnis į tinkamą lipdymam. Kol neišminkysi, kad nesijaustų trapių gumuliukų – tol nieko nepradėk lipdyti. Pradžiai paekspermentuok atgaivindama mažą modelino gabalėlį. Jei nepavyks, tuomet deje, bet matyt nepataisomai išdžiuvęs modelinas, nors man to dar nėra pasitaikę, o kaikurių spalvų gabalėliai ir po kelis metus išstovi pas mane nenaudojami:) Sėkmės 😉

 

18. Darbelius padarytus su modelinu galima plaut indaplovėja?:) pvz šauksteliai ar pan:) ? Ir kaip padaryti vienodas raides gal kokiu trafaretų būna?
Ne, indaplovėj šių darbelių plaut negalima. Būna ir trafaretų vienodų raidžių gamybai, bet aš jų nesu turėjus, aš raitau viską rankom 😉

 

19. Kaip pavyksta taip gražiai ir lygiai padengti šaukštelį? Ir kaip pavyksta dirbti su balta spalva? Man jos tik pradėjus minkyti prikrenta visokių pūkų ir jie labai matosi.

Štai čia esu aprašius, kaip aplipdau modelinu šauksteli aš 🙂 http://www.modelinas.lt/ Balta spalva yra lepiausia. Bent viena dulkelė ant jos visada nukrenta. Jei esi pradedančioji, patarčiau rinktis kitą spalvą, bet jei visgi naudosi baltą, tuomet prieš minkydama švariai nusiplauk rankas. Jei visgi ant paruošto pagrindo matysis ryški dulkė, aš ją ištraukiu smailiu įrankiu (kaip adata), o atsiradusį įbrėžimą iš naujo užglostau pirštu ar mažu kočėlu.
Jei visgi pagaminai baltą pagrindą, bet jis nėra švarus, o veltui išmest modelino nesinori, tai suraižyk jį smailu įrankiu, padarydama grubletą paviršių paslėpsi ir visus trūkumus 😉

 

20. Kur galima įsigyti modelino?

Labas. Aš pirkdavau Kaune, Senamiesčio rankdarbių krautuvėlėj. Dar yra Office1, Kauno Ermitaze taip pat yra. Facebook grupėj „kuriame is modelino“ irgi gali paklausti. Siųstis iš Ebay ar kokio panašaus puslapio aš neradau – kažkodėl taip atsisiųst gaunas brangiau.

 

21. Ar į baltą modeliną galima įmaišyti guašo dėl spalvos?

Manau kad galima, bet toks darbelis teplios pirštus gamybos metu, o greičiausiai ir iškeptas vis dar šiek tiek teplios. Bet šio būdo nesu bandžius, jei mėginsi tu – papasakok kaip seksis 🙂

Dalinkis

Naujas komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas.